Hozzávalók: (6 adaghoz) fél kiló olasz tészta, ha lehet, valami különleges formájú vagy színű (fusilli, penne, conchiglie, farfalle, harminc deka koktélparadicsom, harminc deka mozzarella sajt, tíz deka olajbogyó, só, bors, oregano, kevés citromlé és, 5-6 evőkanál olívaolaj
A kifőtt tésztát a szűrőben hagyom kihűlni, de néha megforgatom, hogy ne ragadjon össze. Minden olasz tészta zacskóján szerepel, hogy hány perc főzést igényel, ezt szigorúan tartsd be, még akkor is, ha úgy ítélnéd meg, túl kemény maradt. A többi hozzávalóval együtt is dagad még, és puhul is. A paradicsomokat vágjd félbe, a mozzarella sajtot hasonló nagyságú darabokra, a kimagozott olajbogyót egészben keverd hozzá, öntözd meg olívaolajjal, kevés citromlével, szórd meg sóval, borssal, oreganoval, és rakd hűtőbe legalább két órára.
Tovább lehet gazdagítani tonhalkonzervvel vagy sovány sonkadarabokkal, kapribogyóval és articsókával, csípős, ecetes fefferoni paprikával, naponszárított olajos paradicsommal, fokhagymával, petrezselyemmel. De a sült padlizsán és paprika is belevaló! Lényeg, hogy friss zöldséget ne nagyon tegyél hozzá, mert levet ereszt, és már másnap szottyos lesz. Lehangoló látvány a tál alján összegyűlt zavaros lé, és a fonnyadt zöldség íze sem túl jó. A koktélparadicsomot is csak akkor helyettesítsük magyar paradicsommal, ha nagyon finom érett, de kemény, és a salátát még aznap megesszük. A póré- vagy újhagymát is csak friss fogyasztásnál ajánlom belekeverni, egyébként tányéron add hozzá. Ugyanez vonatkozik a reszelt parmezánra is: ha szeretnéd a tésztasalátát még ízesebbé tenni, csak a tányéron szórd rá. Nagyszerű kánikulai étel, igaz, nem a legolcsóbb. De a gázzal vagy a villannyal mindenképpen spórolsz, mert csak a tészta főzéséhez használod. Mégis egy fél tucat ember ehet belőle.