Apró, vékonyhéjú zöldes, vaskos húsú pirosas és töppedt viaszsárga. Talán az utolsó 299 Ft-os hálós paprikát csíptem el a piacon. Lecsónak a legjobb. A fakó paradicsomokból már nem kértem, de az augusztusban befőzött vérpiros lukulluszok épp meózásra várnak. Mivel feltehetőleg ez a szezon utolsó szabadföldi alapanyagokból készült lecsója, megadom a módját. Ezúttal mangalicaszalonnánál és csípős dunaharaszti parasztkolbásznál alább nem adom.
A lecsókészítés Diana utcai tízparancsolatát ezennel blogba vésem:
1. A szalonnát addig sütjük, míg barna töpörtyű nem lesz belőle.
2. A hagymát hajszálvékony fél karikákra vágjuk, nem aprítjuk. Viszont sózzuk.
3. A paprikát szintén fél karikákra vágjuk, a csumája környékén megengedett a keresztbe aprítás. A szalonnazsírban addig forgatjuk, míg kicsit megpörkölődik, legalább egy része.
4. Nem a legszebb paprikából lesz a legjobb lecsó.
5. A paradicsomot negyedeljük, és a 3. pontban leírt fázis után tesszük bele, nem akkor, amikor már majdnem kész.
6. Víz lehetőleg ne érjen a lecsóhoz!
7. Ha kolbásszal készítjük, a hagyma félig dinsztelt állapotában tegyük bele.
8. Őrölt pirospaprikát nem használunk.
9. Csak addig főzzük – fedő alatt –, míg a paprika szervesen együtt marad a héjával.
10. Ha többen jönnek, mint amire számítottunk, jöhet a tojás.
Ettől csak akkor térek el, ha nem én főzök. Pár éve Szentendrén viszont olyan bográcsos lecsót ettem, amelynek minden elkészítési fázisával vitatkoztam volna, ha nem vagyok jól nevelt. A szalonna szemmel láthatóan nem sült ki rendesen, a paprika szétfőtt, a rengeteg tojástól egy pépes massza lett az egészből, mégis elképesztően finom volt. De hát ez csak a kivétel lehet, ami erősíti a szabályt. A fentebb olvashatót.